WYSOKIE TEMPERATURY a leki

WYSOKIE TEMPERATURY a leki

Gdy temperatury w ciągu dnia stają się wysokie bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie leków.

Odpowiednio czyli jak? Nasza pielęgniarka środowiskowa podpowiada.

  1. Po pierwsze trzeba się zapoznać z etykietą dołączoną do opakowania (w ulotce jest wskazany zakres temperatur, w których lek może być przechowywany) i dostosować przechowywanie do wymagań.
  2. Zazwyczaj temperaturą maksymalną jest 25 stopni Celsjusza. Leki nie powinny stracić właściwości, jeśli przez krótki czas będą w trochę wyższej temperaturze, ale na dłuższą metę jest to naprawdę niebezpieczne.
  3. Leki należy trzymać w miejscu, które nie jest narażone na promienie słoneczne oraz na dużą wilgotność np. zamykana szafka, komoda w pokoju lub przedpokoju jest lepszym wyborem niż szafka w wilgotnej łazience czy miska na blacie w kuchni.
  4. Leki szczególnie wrażliwe, których nie wolno przegrzewać to:
    1. antybiotyki, insuliny, leki adrenergiczne, leki uspokajające, leki w sprayu,
    1. leki hormonalne (np. leki na tarczycę, tabletki antykoncepcyjne)

warto zwrócić uwagę nie tylko na  przechowywanie tych grup leków ale też na ich transport! Pamiętaj, że pozostawione np. w zaparkowanym w słońcu aucie mogą się nagrzać do niebotycznych temperatur i tym samym stracić albo zmienić swoje właściwości!

I na koniec – zawsze przed zażyciem leku należy sprawdzić jego termin ważności i zachować uważność  – jeśli zauważysz, że lek  zmienił kształt, zapach czy  smak  wstrzymaj się z zażyciem i skonsultuj najpierw z farmaceutom.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę