Czym jest cystoskopia? Opis, wskazania i przebieg badania

Czym jest cystoskopia? Opis, wskazania i przebieg badania

W ramach cyklu UROLOGIA i JA – dziś opowiemy o badaniu cystoskopii.

Cystoskopia to zabieg diagnostyczny wykonywany u pacjentów z podejrzeniem chorób układu moczowego. Dzięki tej metodzie urolog może ocenić kondycję cewki moczowej i pęcherza moczowego, a dodatkowo u mężczyzn może ocenić stan gruczołu krokowego.

Cystoskopia, pomimo obaw wielu osób, jest bezpiecznym, małoinwazyjnym badaniem. Odbywa się w gabinecie urologicznym  i polega na na wprowadzeniu cystoskopu do pęcherza moczowego przez cewkę moczową. Cystoskopia trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent przebywa  na specjalnym fotelu i ma zastosowane znieczulenie miejscowe w postaci jałowego żelu z lidokainą. W celu uzyskania jak najlepszego obrazu na ekranie monitora, urolodzy często wypełniają pęcherz moczowy roztworem soli fizjologicznej.

Narzędziem do przeprowadzenia tego badania jest cystoskop (rodzaj wziernika), przypomina kształtem metalową rurkę wielkości ołówka. W Poliklinice Dąbrowskiej Prinn posiadamy nowoczesny cystoskop optyczny Storz wraz z torem wizyjnym wyposażonym w kamerę cyfrową o rozdzielczości FULL HD oraz panoramiczny monitor Medyczny. 

Specjalistyczne urządzenie pozwala na dokonanie precyzyjnej oceny śluzówki pęcherza moczowego, pozwala także lekarzowi przepłukać lub odessać zawartość pęcherza moczowego.

Cystoskopia jest ważnym badaniem pozwalającym ocenić stan układu moczowo-płciowego. Nie należy jej odwlekać, zwłaszcza w wypadku nasilenia niepokojących objawów, które nieleczone mogą być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. nieleczone mogą być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. 

Informacje o badaniu/ ustalanie terminów:

WIZYTY NFZ – telefon 32 757 01 20

WIZYTY PRYWATNE – telefon 783 117 000

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę