Zima – na zdrowie !

3 lutego, 2020 10:28 am

Okres zimowego wypoczynku w pełni!  Dla wielu osób dorosłych ale przed wszystkim dla dzieci i młodzieży wiąże się on z wyjazdami na obozy sportowe,  zimowiska czy  większą aktywnością na świeżym powietrzu w weekendy.

Jak przygotować dziecko do wyjazdu zimowego? O czym warto pamiętać by naszej pociechy nic nie zaskoczyło podczas szaleństwa na śniegu i mrozie? Specjaliści Polikliniki Dąbrowskiej PRINN przygotowali kilka wskazówek.

Po pierwsze bezpieczeństwo!

Nasze dzieci nie mogą się doczekać aż założą narty czy snowboard wszak czekały na to cały rok. Aby uchronić je przed kontuzją kolana, barku czy biodra nauczmy je, że rozgrzewka na stoku jest absolutnie konieczna.

Lekarz ortopeda wyjaśnia: „rozgrzewka zimą ma ważny cel! Pobudza układ nerwowy do wzmożonego wysiłku, rozgrzewa mięśnie i stawy, dotlenia organizm”. Narty, snowboard to spory wysiłek dla organizmu dziecka i dobrze go do tego przygotować. Oczywiście dziecko musi wiedzieć także, że kask na głowę to podstawa bezpieczeństwa, gdyż chroni przed urazami i kontuzjami, które nawet najlepszym mogą się zdarzyć.

Nasz specjalista podpowiada także, że warto wyposażyć malucha w opaski odblaskowe, które sprawią, że będzie ono lepiej widoczne na stoku zwłaszcza w pochmurny czy  śnieżny dzień.

Nasi specjaliści: Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej

  • lek. med. Jakub Sikorski
  • lek. med. Rafał Rokicki
  • lek. med. Marcin Nolewajka

Właściwy ubiór zimą to podstawa!

Oprócz standardowej odzieży i obuwia warto zabezpieczyć dziecko w specjalną odzież funkcyjną. Dla dzieciaków uprawiających sporty zimowe przeznaczona jest bielizna termoaktywna, która zapewni skórze komfort w czasie aktywności fizycznej.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu ciało dziecka ma zapewnioną odpowiednią termoregulację i nie będzie się ani przegrzewać ani wyziębiać. Lekarz rodzinny radzi również by uczulić dziecko by ubierało się warstwowo na tzw. „cebulkę”. Kilka warstw lepiej trzyma ciepło, łatwo też zdjąć jedna z nich, gdy np. wchodzimy do ciepłego pomieszczenia! Bardzo istotne jest także okrycie głowy – przez nią tracimy dużo ciepła. Spocona skóra głowy, gdy na dworze mróz i wiatr to szybki przepis na przeziębienie i katar – podkreśla Pani Doktor.

Nasi specjaliści:

  • lek. med. Karolina Motylewska
  • lek. med. Karol Smółka
  • lek.med. Rafał Świerk

Jak chronić skórę dziecka na mrozie?

Skóra dziecka jest cienka i delikatna wymaga szczególnej troski w zimowym klimacie.

Warto wyposażyć małego narciarza w dobrej jakości krem z filtrem i pomadkę ochronną. Słońce w zimie także szkodzi. Na stoku dzieciaki powinny chronić się kremem z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50. Warto pamiętać też o ustach, gdzie skóra jest szczególnie wrażliwa a  poddana niekorzystnym zimowym warunkom zewnętrznym może szybko pękać –podkreśla nasz Ekspert.

Dobrze wiec włożyć dziecku pomadkę ochronną do ust z filtrem do kieszeni kurtki i uczulić je by ją stosowało kilka razy dziennie.

Nasi specjaliści: Poradnia Dermatologiczna

  • dr n. med. Santa Vanaga-Besser
  • lek. med. Anna Stańkowska

Jak zadbać o wzrok zimą?

Warto chronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV nosząc okulary ochronne. Zimą oczy są narażone na działanie promieniowania słonecznego, także odbitego od śniegu – wyjaśnia specjalista chorób oczu.

Brak właściwej ochrony oczu na promieniowanie UVB może prowadzić do poważnych konsekwencji takich jak oparzenie spojówki czy rogówki podkreśla Pani Doktor.

Okulary zimą są wiec niezbędne. Wybierajmy te z wysoką kategorią filtra, które absorbują wysoki procent szkodliwego promieniowania, a także takie które są  właściwie zabudowane  chroniące również boki oczu naszego dziecka.

Nasi specjaliści: Poradnia Okulistyczna

  • lek. med. Małgorzata Stępień
  • lek. med. Dagmara Kaps-Słonka
  • lek. med. Maria Szczurek
  • lek. med. Agata Nowak-Pytel

☎ Więcej informacji o naszej ofercie oraz zapisy pod nr tel. 783-117-000