Szczepionka-dlaczego warto?

29 października, 2019 8:27 am

W ostatnich miesiącach prowadzone są gorące dyskusje w mediach, polityce i środowisku na temat szczepień.  Dlaczego „szczepionka” nagle stała się działaniem niepożądanym wśród ludzi? To moda czy głupota? Rozmawiamy z pielęgniarką  Polikliniki Dąbrowskiej Prinn Sp. z o.o. Panią Joanną Chwałkowską.

Dlaczego w mediach, polityce i środowiskach rodzicielskich  podzielone są opinie za i przeciw szczepieniu dzieci?

Szczepionki to jest jedno z najważniejszych osiągnięć medycyny. W prosty sposób tłumacząc – szczepienie jest z reguły tańsze niż leczenie. Dzięki postępowi w szczepieniu zachorowalność na choroby zakaźne oraz nierzadko śmiertelne prawie zniknęła.  Dzięki temu, że mniej chorujemy często rodzice małych dzieci podejmują decyzje o nieszczepieniu. Coraz popularniejsze są ruchy antyszczepionkowe. Swoje zachowanie tłumaczą najczęściej  brakiem zachorowalności na choroby zakaźne. Nie dostrzegają jednak, że brak chorób zakaźnych  wynika tylko z masowych szczepień, a gdy przestaniemy prowadzić taką profilaktykę, choroby wrócą nagle i niespodziewanie.

Z jakich powodów szczepienie  jest tak ważne?

Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym narzędziem zwalczającym choroby zakaźne i śmiertelne. Dzięki tej metodzie wyeliminowano np. ospę wietrzną, która przed wprowadzeniem szczepień zabijała średnio co 3. mieszkańca naszej Ziemi. Zmniejszono ryzyko zachorowalności na błonicę czy wirusowe zapalenie wątroby typu B. Te osiągnięcia doprowadziły do powszechnego obowiązku szczepień przeciwko wybranym chorobom zakaźnym. Konieczne jest kontynuowanie szczepień nawet w krajach, w których choroba nie występuje od dawna. Taka profilaktyka chroni przed katastrofą społeczną.  W Polsce 95% osób jest zaszczepionych. Dotyczy  ludzi, którzy są zaszczepieni, ale także tych, którzy  nie mogą być zaszczepieni z medycznych powodów. Pamiętajmy, że najbardziej zagrożone chorobami zakaźnymi są niemowlęta oraz osoby po 60. roku życia. Do grupy ludzi, u których są szczególne wskazania do szczepień to ci chorzy na choroby układu oddechowego, serca, cukrzycę, zapalenie jelit czy choroby krwi. Zawsze zachęcam moich pacjentów do konsultacji z lekarzem, który z reguły jest zorientowany na temat  zagrożeń chorobami zakaźnymi. Odpowie na nurtujące nas pytania lub przytoczy ryzyko ewentualnych powikłań po przebyciu choroby.

Szczepionka pojedyncza czy skojarzona?

Szczepionka to preparat biologiczny, który powoduje naturalną infekcję, a w konsekwencji prowadzi do rozwoju odporności analogicznej do tej, którą uzyskuje organizm w czasie kontaktu z chorym. Z biegiem lat opracowano możliwość szczepienia skojarzonego. Najprościej tłumacząc – jedno wstrzyknięcie zabezpiecza przed kilkoma schorzeniami jednocześnie. Przykładem szczepionek skojarzonych są te, które zawierają w jednej aplikacji antygent błonicy, tężca, polio i żółtaczki typu B albo np. wirusy świnki, różyczki, opsy wietrznej. Warto podkreślić, że zarówno szczepionka skojarzona i pojedyncza jest tak samo skuteczna. Te pierwsze z medycznego punktu widzenia uchodzą za odrobinę bezpieczniejsze z uwagi na mniejszą ilość antygenów.

A co ze skutkami ubocznymi szczepienia?

Nie mamy klinicznie potwierdzonych skutków ubocznych po zaaplikowaniu szczepionki.  Najczęściej spotykanymi skutkami ubocznymi są miejscowe, szybko przemijające m.in. gorączka, osłabienie, brak apetytu, wysypka. W porównaniu do choroby, przed którą zabezpiecza szczepienie, powikłania wyżej wymienione są znikome. Antyszczepionkowcy przytaczają przypadki rozwoju autyzmu, cukrzycy, stwardnienia rozsianego czy astmy po podaniu szczepionki. Jak wyżej wspomniałam schorzenia nie mają potwierdzenia w wiarygodnych badaniach klinicznych, dlatego ja uznaję je za mity. Statystycznie podchodząc do tematu u 1 na 10 000 dzieci mogą wystąpić reakcje poszczepienne neurologiczne, podobnie jak np. zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego u 1 na 500 000 dzieci.

Na jakie choroby możemy zaszczepić się w naszej Poradni?

Oferujemy szczepionki  z podziałem na 3 grupy: GRYPA, SZCZEPIENIA MIĘDZYNARODOWE, INDYWIDUALNE WG. ZAPYTAŃ PACJENTA. Na grypę szczepimy od września do listopada. Działania prowadzimy w firmach współpracujących z Polikliniką oraz u pacjentów indywidualnych. Drugą grupą są szczepienia międzynarodowe skierowane do osób wyjeżdżających m.in. do krajów Azji, Afryki, Ameryki Środkowej, Południowej, a także Europy Wschodniej. Szczepienia oferowane przez naszą placówką to: WZW B, WZW A, Dur Brzuszny, Polio, Tężec, Błonica oraz Wścieklizna. Jesteśmy placówką tzw. „medycyny podróży”. Szczepienia wpisane są do Międzynarodowej Książeczki Szczepień.   Trzecią grupą są szczepienia indywidualne wg zapytań pacjenta.  W ich zakres wchodzą szczepionki np. przeciw Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu. Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. Jednak pamiętajmy, że zawsze wymagają one konsultacji z lekarzem.

Dziękuję za rozmowę.