Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada, 2019 1:32 pm

14 listopada to szczególny dzień w Kalendarzu Zdrowia Publicznego. To nie tylko urodziny odkrywcy insuliny laureata Nagrody Nobla, Fryderyka Bantinga (1891-1941), ale  także dzień chorych na cukrzycę.

Do zachorowania na cukrzycę prowadzą czynniki genetyczne i środowiskowe jak np.  infekcje wirusowe, nieprawidłowe odżywianie czy stres. Pomimo tego, że cukrzycy nie można całkowicie wyleczyć, można z nią żyć.

Warunkiem skutecznego leczenia cukrzycy jest samokontrola chorego oraz zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia. Chory powinien skupić się przede wszystkim na regularności spożywania posiłków, prawidłowym nawodnieniu oraz regularnej aktywności fizycznej.  

Dla pacjentów, którzy chorują na cukrzycę zalecana jest dieta zawierające m.in. pełnoziarniste produkty zbożowe, pełnoziarniste makarony oraz warzywa. Z umiarem trzeba spożywać owoce z uwagi na obecność cukrów.  Pamiętajmy o prawidłowym nawodnieniu- zalecane jest wypijać do najmniej 1,5 l wody dziennie!

Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza i poddaj się rutynowym badaniom, aby wyeliminować zagrożenie. Pamiętaj twój lekarz i jego zespół służą Ci radą i pomocą, ale rzeczywisty sukces leczenia zależy od Ciebie!

Zapraszamy na konsultacje z Edukatorem ds. diabetologii Beatrycą Szklarek.

Więcej informacji oraz zapisy na konsultacje 783-117-000.