Rozmowa z psychologiem

Zdrowie psychiczne-wyzwaniem naszych czasów…

Uznawany za osobę, która rozumie ludzkie problemy i potrzeby jak nikt inny. Leczy serca i umysły-psycholog. Dziś rozmawiam o chorobach cywilizacyjnych współczesnych czasów oraz roli psychologa w życiu człowieka z Panią Żanetą Kuwak-Demczuk, psychologiem Polikliniki Dąbrowskiej Prinn.

1. Czy psycholog pozwala być lepszym człowiekiem?

Myślę, że dla każdego „bycie lepszym człowiekiem” oznacza co innego. Psycholog w taki sposób współpracuje z pacjentem, aby ten poczuł, że dzięki terapii stał się lepszym człowiekiem. Pewne zdarzenia, które do tej pory blokowały go, zostają przepracowane, że potrafi zaakceptować siebie i dostrzec dobro, które w nim jest. Każdy pacjent jest inny i przychodzi z innym problemem.  Najczęściej pracuję z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i geriatrycznymi. Terapię zawsze dostosowuję do pacjenta. Staram się wykorzystywać zgromadzoną dotychczas wiedzę i łączyć ją z praktyką.

2. Jakie choroby zagrażają nam w związku z intensywnym trybem życia-dążenie do lepszego bytu, doskonałości zawodowej i niezależności?

Postępująca degradacja środowiska, siedzący tryb życia, nieprawidłowe odżywianie i przede wszystkim stres, do tego dochodzą nasze subiektywne oczekiwania co do własnej osoby są czynnikami, które wpływają na pogorszenie naszego stanu zdrowia. Często bywa tak, że jeżeli coś nam dolega-nie badamy się, nie udajemy się do specjalisty, a na własną rękę zażywamy coraz więcej leków i wydaje nam się, że jesteśmy zdrowi. Jednak nic bardziej mylnego. Dramatem chorób XXI wieku jest tzw. błędne koło problemów i wzajemnie napędzające się zdarzenia. Większość schorzeń wywołuje następne, a potem kolejne. Pęd życia powoduje, że brakuje nam czasu dla siebie, na odpowiednie odżywianie, na zadbanie o własne zdrowie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Choroby psychiczne są w dzisiejszych czasach coraz bardziej powszechne. Umysł człowieka jest tak samo podatny na choroby, jak ciało.

3. Pracując od wielu lat z osobami, które borykają się z różnymi problemami, patrzy Pani na ludzi inaczej? Jest dla nich bardziej wyrozumiała, czy wręcz przeciwnie-wymagająca?

W swojej pracy nie oceniam drugiego człowieka. Jedną z najważniejszych zasad, którymi się kieruję w pracy z pacjentem jest dobro drugiego człowieka, czyli niesienie pomocy innej osobie w rozwiązywaniu trudności życiowych i osiąganiu lepszej jakości życia. Mam także na uwadze, że każdy przypadek, jest inny i należy do niego podejść indywidualnie. Wykonuję swoją pracę, dążąc do osiągnięcia możliwie jak najwyższego poziomu.

4. Czy jest coś co mogłaby polecić Pani każdemu, kto zastanawia się nad wizytą u psychologa?

Myślę, że jeżeli już ktoś się zastanawia nad taką wizytą, to należałoby pójść o krok dalej i udać się na wizytę. Nic nie tracimy, a możemy zyskać. Być może podczas wizyty u psychologa odnajdziemy to, czego szukamy, a nie do końca umieliśmy to wcześniej dostrzec.

Dziękuje za rozmowę.

Psycholog mgr Żaneta Kuwak-Demczuk przyjmuje w każdy poniedziałek. Więcej informacji uzyskają Państwo pod nr tel. 783-117-000.

Psycholog mgr Żaneta Kuwak-Demczuk przyjmuje w każdy poniedziałek. Więcej informacji uzyskają Państwo pod nr tel. 783-117-000.


Copyright © 2016 by Prinn. All rights reserved / Projekt i realizacja: agir.pl