Rozmowa z lek. Piotrem Gołębskim – Geriatrą przyjmującym w Naszej Poradni

18 stycznia, 2019 9:05 am

Choć „geriatria” to coraz popularniejszy termin, nadal brzmi obco. Kiedy wkraczamy w okres geriatryczny i czy jesień życia może być piękna? Rozmawiamy  z lekarzem Poradni Geriatrycznej w Poliklinice Dąbrowskiej Prinn Sp. z o.o. Panem Piotrem Gołębskim.

 

Panie Doktorze, w jakim momencie zaczyna się starość?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)  starość  zaczyna się w wieku 60 lat, ale wszystko zależy od „poczucia starości”. Nie można jednoznacznie zaszeregować człowieka do grupy seniorów. Często już osoba w wieku 50 lat czuje się staro. Jak, można zauważyć wszystko, zależy od naszego stanu umysłu.  Przyjęte jest, że Poradnia Geriatryczna może rozpocząć leczenie pacjenta już od 61 roku życia.

Czym różni się lekarz internista od geriatry?

Internista zajmuje się chorobami wewnętrznymi np. nefrologią, kardiologią czy reumatologią.  A Geriatra podchodzi do pacjenta w sposób holistyczny. Jest jego opiekunem całościowym.  Leczy, rozpoznaje i rozwiązuje problemy, ale przede wszystkim pomaga w codziennym funkcjonowaniu.  Lekarz geriatrii, musi zmierzy się z tzw. Wielkimi Problemami Geriatrycznymi. Są to przewlekłe zaburzenia charakterystyczne dla wieku starczego. Należą do nich m.in. otępienia, zaburzenia nastroju, depresja, upadki czy choroba Parkinsona.

Jak powinien wyglądać modelowy schemat leczenia pacjenta geriatrycznego?

W przypadku leczenia osób starszych powinien być zachowany zupełnie inny schemat leczenia niż u pozostałych pacjentów. Opieką nad seniorem powinien zajmować się zespół złożony z lekarza, fizykoterapeuty, pielęgniarki, psychologa i pracownika socjalnego. Taka grupa osób może stworzyć komfortowe warunki do leczenia pacjentów geriatrycznych. Niestety w Polsce takie świadczenia są zupełnie nierozwinięte.  Nie ma świadomości wśród lekarzy, pacjentów i przede wszystkim w ich rodzinach. Najczęściej bywa tak, że chory trafia do geriatry za późno, a pomoc rodzinie chorego ze strony państwa jest niewystarczająca. Realia są takie, że Poradnie Geriatryczne przynajmniej na razie mają zbyt małe kontrakty by zapewnić opiekę wszystkim potrzebującym, dlatego szukają oni pomocy w poradniach i szpitalach w ramach prywatnej opieki medycznej.

Jakie są najczęstsze błędy w leczeniu farmakologicznym u osób starszych?

Osoby starsze są takimi samymi pacjentami jak inni. W przypadku ich leczenia można popełnić identyczne błędy jak u pozostałych pacjentów. Jedno jest pewne, że im szybciej pacjent, trafi do geriatry czy specjalisty, który potrafi leczyć zaburzenia tym osoba starsza, będzie dłużej normalnie funkcjonować. Zapewni to także większy spokój opiekunom i rodzinie.

Czy można zapobiec starzeniu się?

Nie, nie można! Starość jest nieunikniona i mamy ją zaprogramowaną w genach. Jak i kiedy będziemy się starzeć? Wszystko zależy od nas. Nie ma metod zapobiegania chorobom, ale obowiązuje nas profilaktyka. Pacjent leczący nadciśnienie, cukrzycę, wykazujący aktywność fizyczną, pacjent, który prowadził prawidłową dietę, dbający o swoje zdrowie, ma szanse, że proces starzenia będzie przebiegał w inny sposób niż u pacjenta, który nie wykazuje zainteresowania swoim zdrowiem.

Dziękuję za rozmowę

 

 

Doktor Piotr Gołębski przyjmuje pacjentów w Poradni Geriatrycznej w każdy czwartek od godziny 15:00.

Szczegóły oraz zapisy dostępne są pod numerem telefonu : 783 117 000