Przeziębienie i grypa – jak chronić się przed zachorowaniem?

21 lutego, 2020 10:12 am

Sezon przeziębień w pełni. Pacjent nie może się uchronić się przed złapaniem infekcji, ale może zmniejszyć ryzyko zachorowania. Kilka dobrych praktyk w tym zakresie podaje Pani Karolina Motylewska lekarz rodziny naszej Polikliniki.

W  okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienie warto przestrzegać kilku prostych zasad by chronić siebie i bliskich  przed zachorowaniem.

  • Unikajmy dużych skupisk ludzi jak supermarkety, galerie handlowe czy kina – w takich miejscach najbardziej narażeni jesteśmy na atak mikrobów, rozsiewanych przez chore osoby.
  • Przestrzegajmy prawidłowej higieny rąk – ręce należy myć dokładnie, na całej ich powierzchni w ciepłej wodzie z użyciem mydła.
  • Wietrzmy pomieszczenia w których przebywamy – nawet gdy temperatury na dworze są niższe warto otworzyć okno choć na kilka minut by oczyścić powietrze.
  • Dostosujmy ubiór do temperatury! Przegrzanie czy przemarzniecie obniża naszą odporność i może przyspieszyć rozwój choroby. Warto więc sprawdzić wieczorem prognozę pogody by nie dać się zaskoczyć kapryśnej aurze następnego dnia.
  • Warto także porozmawiać z lekarzem rodzinnym o szczepionkach na grypę. Zwłaszcza seniorzy czy osoby obciążone przewlekłymi schorzeniami powinny rozważyć taką formę zabezpieczenia.

Nasz Specjalista: Karolina Motylewska lekarz rodzinny – przyjmuje dorosłych i dzieci  w naszej nowej Placówce.

Poliklinika Dąbrowska Prinn Sp. z o.o
ul. Królowej Jadwigi 25A (Centrum Dąbrowy Górniczej)
tel. 885 599 660