Krew dar życia

14 czerwca, 2021 10:39 am

Krew to płynna tkanka, która krąży po naszym organizmie. W jej skald wchodzi osocze,   krwinki czerwone i białe oraz płytki krwi. Dorosły człowiek o przeciętnej masie ciała ma w sobie 5 do 6 litrów krwi.

Najważniejszą funkcją krwi jest transportowanie tlenu z płuc do naszych tkanek. Odpowiada ona także za transportowanie wszystkich substancji odżywczych z pożywienia do komórek. Krew również oczyszcza organizm – pobiera zbędne produkty przemiany materii przekazuje do płuc i innych narządów wydalających jak nerki czy skóra.

A to jeszcze nie wszystkie funkcje krwi! Za sprawą obecnych we krwi leukocytów chroni organizm przed bakteriami i infekcjami, a obecne we krwi osocze sprawia, że przestajemy krwawić, kiedy się zranimy.

Krew jest niezwykła, potrzebna nam ludziom jak woda czy powietrze. Jeśli utracimy dużą ilość krwi, rozwiązaniem jest przetaczanie krwi od dawcy. Kto może oddawać krew? Dawcą krwi może zostać zdrowa osoba pełnoletnia, między 18. a 65. rokiem życia, a sama procedura pobrania jest zupełnie bezpieczna. Może warto w Światowym Dniu Krwiodawcy, który przypada właśnie dziś rozważyć taką opcję? Wszystkie informacje w temacie można znaleźć na stronie RCKiK.