Zaćma – nowoczesna metoda leczenia

6 marca, 2019 12:07 pm

Jest jedną z najczęstszych chorób oczu, powodujących osłabienie widzenia.  Jeszcze kilka lat temu uważano, że dotyczy tylko osób starszych, jednak coraz częściej z problemem do okulisty trafiają młode osoby. Zaćma. Skąd się bierze? Jak leczyć jej nawroty? Jaka jest skuteczność laseroterapii Yag? Rozmawiam z lekarzem okulistą , Panią Małgorzatą Stępień.

 

  1. Pani Doktor, tyle słyszy się o chorobach oczu u osób w starszym wieku. Skąd ten problem?

W związku z wydłużaniem się życia człowieka i dużą aktywnością seniorów zarówno intelektualną jak i fizyczną, choroby narządu wzroku, typowo występujące w starszym wieku, są dużym problemem i przeszkodą w funkcjonowaniu. Głównym schorzeniem okulistycznym w wieku podeszłym jest zaćma, czyli zmętnienie soczewki. Powoduje ona osłabienie percepcji wzrokowej, może prowadzić nawet do ślepoty. By poprawić jakość życia pacjentów powstała ogromna ilość ośrodków specjalizujących się w operacjach tego schorzenia.

  1. Jak wygląda leczenie zaćmy? Czy możemy mówić o nawrotach tej choroby?

Operacja poleca na wymianie przymglonej, naturalnej soczewki na sztuczną- przezierną, powodując natychmiastową poprawę widzenia.  Niestety czasami, w związku z dużym nasileniem choroby, podczas zabiegu niemożliwe jest usunięcie wszystkich komórek zaćmy, co powoduje w przyszłości ich ponowne namnożenie i powstanie tzw. zaćmy wtórnej. Problem ten pojawia się u ok. 10-30% pacjentów po operacji zaćmy i powoduje spadek ostrości widzenia.

  1. W takim razie, jakie są skuteczne metody leczenia zaćmy wtórnej?

Metodą leczenia zaćmy wtórnej jest zabieg Laserem YAG- wykonuje się tzw. kapsulotomię tylną. Nasza Poradnia Okulistyczna jest wyposażona w tego typu urządzenie. Jesteśmy jednym z trzech gabinetów na Śląsku, który posiada „YAG-a.” Warto podkreślić także, że spełniamy niezbędne kwalifikacje do wykonywania laseroterapii. Decyzja o podjęciu leczenia zaćmy wtórnej podejmowana jest po wykonaniu badań kwalifikujących do zabiegu.

  1. Na czym polega leczenie Laserem YAG?

YAG-kapsulotomia tylna jest zabiegiem stosowanym w leczeniu zaćmy wtórnej. Przygotowanie chorego polega na podaniu kropli do oczu, które rozszerzają  źrenicę. Po kilkunastu minutach pacjent  siada do lampy szczelinowej podłączonej do urządzenia laserowego z założoną na oko  soczewką, która ogniskuje laser, a jednocześnie je stabilizuje. Lekarz wykonuje ok. 10. impulsów laserowych. Laser „czyści” torebkę soczewki, a pacjent odzyskuje perfekcyjne widzenie. Laseroterapia jest całkowicie bezbolesna, trwa minutę, a efekt jest natychmiastowy. Po laseroterapii zaleca się przyjmowanie profilaktycznie kropli przeciwzapalnych, a po tygodniu od zabiegu wizytę kontrolną.

Dziękuję za rozmowę.

 

Leczenie zaćmy wtórnej za pomocą Lasera YAG możliwe jest do wykonania w Poliklinice Dąbrowskiej Prinn Sp. z o.o., po uprzedniej konsultacji z lekarzem okulistą i zakwalifikowaniu do zabiegu.

Więcej informacji oraz zapisy pod nr tel. 783-117-000