A B C bezpiecznego opalania

4 sierpnia, 2021 8:13 am

Wakacje w pełni, słoneczna pogoda wyjątkowo nas w tym roku rozpieszcza! Korzystajmy ze słoneczka, ale tak by sobie nie zaszkodzić!

  1. Najlepiej opalać się do godziny 11:00 i po 15:00. Pomiędzy godzinami 11-15 promieniowanie jest najbardziej szkodliwe, a skóra jest narażona na słoneczne poparzenia.
  2. Kosmetyk do opalania to podstawa! Dobrze wybrać produkt, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVB (oznaczone jako SPF), jak i UVA. Im wyższy faktor tym większa ochrona przed szkodliwym promieniowaniem.
  3. Krem z filtrem należy nałożyć 20-30 minut przed ekspozycją na słońce. Zaleca się ponowną aplikację kosmetyku po 3-4 godzinach
    ! Uwaga w przypadku kosmetyków wodoodpornych, po kąpielach, również należy powtórzyć aplikację.
  4. Podczas opalania należy chronić głowę, oczy i wrażliwe miejsca w tym: uszy, kark, nos, dekolt. Kapelusz, czapka, przewiewna chusta i okulary słoneczne to obowiązkowe wyposażenie podczas plażowania!
  5.  UWAGA NA ZNAMIONA! Chronić je należy wysokiej jakości kosmetykami lub zakrywać. Jeżeli zaobserwujemy zmianę zabarwienia, wielkości albo zaczerwienienie wokół znamienia – trzeba niezwłocznie skonsultować się z Dermatologiem.
  6. Przebywając na słońcu pamiętać trzeba o stałym nawadnianiu organizmu. Najlepiej używać wody!  pić należy ją często, niewielkimi łykami tak by nie doprowadzić do dużego uczucia pragnienia, które może zwiastować odwodnienie.

Po skończonym urlopie zapraszamy do Lekarza Dermatologa by wykonać  Dermatoskopię znamion skóry! Jest to proste, nieinwazyjne badanie, które odgrywa ważną rolę w profilaktyce nowotworowej.

Badaniu dermatoskopowemu powinien się poddać każdy raz w roku!  Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry, powinny poddać się badaniu częściej – według zaleceń lekarza.

Poradnia Dermatologiczna. Nasi Specjaliści:

dr n. med. Santa Vanaga – Besser

lek. Marzena Dychus – Ludyga

lek.  Maria Szczurak

☎ Więcej informacji oraz zapisy pod nr tel. 783-117-000